Post Format

Klasyka design’u: pop-artowy fotel Donna Up5

Witajcie,

Pod koniec lipca rozpoczęłam serię artykułów pt. Klasyka desig’nu. W pierwszym odcinku tematem było wspaniałe krzesło Acapulco, które nadal mnie zachwyca i widzę oczami wyobraźni, jak ozdabia moje mieszkanie :) .

W międzyczasie moją uwagę przykuł też inny mebel – przedstawiciel awangardowego designu końca lat 60-tych ubiegłego wieku. Jest to pop-artowy fotel Donna Up5 (oraz otomana Up6), który został zaprojektowany w 1969 r. przez włoskiego artystę, Gaetano Pesce, jako jeden z 6 elementów kolekcji meblowej o nazwie UP.  Inspiracją dla Pesce przy tworzeniu Up5 było ciało kobiety, która, według projektanta, jest postacią zawsze zniewoloną, jest swoim własnym więźniem. Okrągła otomana to symbol ograniczenia tejże wolności analogicznie do kuli przymocowanej do nogi więźnia.

Podejście do produkcji fotela było na ówczesne czasy bardzo niekonwencjonalne.  Dzięki technologicznym osiągnięciom firmy C&B Italia, pierwotnego producenta Up5, możliwe było odejście od tradycyjnego tapicerowania, które było wówczas najbardziej rozpowszechnione.  Donna Up5 została wyprodukowana dosłownie z jednego bloku formowanej pianki poliuretanowej bez żadnej konstrukcji wspierającej. Zamówiony mebel docierał do klienta sprasowany – powietrze ze szczelin w piance zostało wyssane – i hermetycznie zapakowany. Donna Up5 ukazywał się w pełnej krasie dopiero po tym, jak klient usunął opakowanie i fotel mógł wrócić do pierwotnego kształtu po ponownym wypełnieniu się powietrzem otworków w piance.

Fotel Donna Up5 można obecnie nabyć w włoskiej firmie B&B Italia (wcześniej C&B Italia), która od 2000 roku wznowiła produkcję tego klasyka. Nowa kolekcja figuruje pod nazwą UP2000 i jest dostępna w różnych kolorach.

Zapraszam do galerii zdjęć z fotelem Donna Up5 w roli głównej!

Zdjęcie poniżej przedstawia jedno z wnętrz domu projektanta Max’a Azria. Zachwyca mnie ten eklektyczny mix dekoracji!

fotel gaetano pesce up5 (5)

via yatzer

fotel gaetano pesce up5 (6)

via yatzer

Sean Connery pozujący w fotelu Donna :) .

To wnętrze biblioteki publicznej w Amsterdamie. Nic tylko usiąść i cały dzień czytać!

Fotel rósł jak na drożdżach :) .

fotel donna up5 pesce

C & B Italia via modernica

Plakat reklamujący serię mebli UP. C & B Italia, początek lat 70-tych.

fotel donna up5 pesce

C & B Italia via modernica

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*