Post Format

Klasyka design’u: krzesło z dalekiego Meksyku

Bohater dzisiejszego dnia to przybysz z dalekiego Meksyku: krzesło Acapulco!

W sumie nie do końca wiadomo, kto wymyślił to krzesło – wiadomo jedynie, że powstało ono w latach 50. XX w. Krąży plotka, iż twórcą jest francuski turysta odwiedzający Acapulco, który miał dosyć tradycyjnych nieprzewiewnych krzeseł na plaży w gorącym klimacie. Zainspirowany hamakami Majów z tamtego regionu wymyślił takie oto krzesło, które miało oddawać charakter miejsca: tropikalny klimat i spokojną, zrelaksowaną atmosferę.

Krzesło szybko stało się popularnym meblem (być może dzięki wielkim gwiazdom Hollywood spędzającym urlop w Acapulco w tamtych latach) i praktycznie przez pięć dekad gościło w domostwach wielu ludzi, głownie jako krzesło ogrodowe. Niestety, pod koniec XX. wieku popularność mebla drastycznie spadła. Nie ma jednak powodu do zmartwienia, gdyż, jak to z klasykami bywa, krzesło Acapulco właśnie wróciło na salony! Obecnie, poza pierwotnym wzorem, na rynku dostępne są modele w różnych modnych kolorach i wersjach (np. jako fotel bujany albo wersja mini dla dzieci). Producenci zastosowali także  nowoczesne materiały, dzięki czemu z krzesła można korzystać w domu oraz na zewnątrz.

Nie miałam okazji siedzieć na krześle Acapulco. Ci, którzy mieli, mówią, że jest bardzo wygodne. Na takie wygląda! Lubię je za ciekawą formę graficzną, lekkość i prostotę. Absolutnie nie przytłacza. Zbierając informacje i zdjęcia do tego artykułu, byłam zaskoczona, do ilu różnych wnętrz pasuje Acapulco. Niesamowite, że to krzesło wygląda dobrze zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych, w ogrodzie jak i w salonie, w pokoju dla dziecka i koło basenu. Wcale się nie dziwię, że znów stało się modne!

via littlenudge

via bodieandfou

Wersja skórzana. Na uwagę zasługuje też ciekawy stolik zrobiony ze starych walizek :) .

via houzz

Koc albo poducha rzucona na Acapulco sprawi, że krzesło będzie wydawać się jeszcze wygodniejsze, a wnętrze bardziej przytulne.

via littlenudge

via houzz

Nowoczesny pokoik dla małego dziecka, oczywiście z super modnym kolorowym Acapulco!

via houzz

Bardzo ciekawe i zaskakujące zestawienie: wesołe kolorowe akcenty w postaci żółto-zielonego krzesła Acapulco oraz kwiecistej poduchy przepięknie kontrastują z surowymi i mocnymi kolorami wnętrza i reszty mebli. Niezwykle udana mieszanka stylów. Zobaczcie, jak pięknie kształty na obrazie powieszonym nad szafką odzwierciedlają okrągłą formę krzeseł, dzięki czemu wnętrze łagodnieje.

via houzzvia greenpointworks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 comments

 1. Pingback: Five Favorites For Friday | decordots

  • niceandnicer

   06/08/2012 @ 18:03

   Dobrze, że znów są chętnie widziane we wnętrzach. Ciekawe, w jakich kolorach jeszcze powstaną?

   Reply
 2. Pingback: Klasyka design'u: pop-artowy fotel Donna Up5 - nice & nicer

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*