Post Format

Trend: Maison et Objet 09.2012 – materiały i tworzywa

masion-objekt-fall-2012-940x499Witajcie,

Jesienna edycja największych europejskich targów poświęconych tematyce urządzania i dekorowania wnętrz, paryskie Maison et Objet, miała miejsce już jakiś czas temu. Targi to idealna okazja do tego, by przyjrzeć się trendom rozwoju wzornictwa i designu wnętrzarskiego. Bardzo lubię obserwować te tendencje, ale nie dlatego, by ślepo podążać za tzw. modą , ale raczej po to, by po prostu mieć świadomość tego co się dzieje na rynku i dlaczego tak się dzieje.

Jesienne Maison et Objet pokazały, że projektanci wracają do podstawowych idei designu, skupiając swoją pracę wokół pojęć takich jak minimalizm, prostota, podstawowe elementy. Nie dziwi mnie więc fakt, że duża część artykułów wyposażenia wnętrz, prezentowanych przez wystawców, została wykonana z naturalnych materiałów, które są odzwierciedleniem prostoty i niejako „powrotem do korzeni”. Drewno, beton, papier, miedź i kamień – oto materiały i tworzywa, które znalazły uznanie w oczach projektantów i które często pojawiały się na Maison et Objet, wielokrotnie w zaskakującej, nietypowej odsłonie.

  • Drewno

Projektanci wykorzystali drewno  do produkcji delikatnych i finezyjnych konstrukcji, często o organicznych kształtach. Delikatne abażury, drewniane, cienkie jak papier podkładki na stół, tkaniny wykonane z ultra cienkich drewnianych pasków czy też meble z surowego, nieobrobionego drewna – twórczość nie zna granic.

wood maison et objet

via: Lee Kiseung, Secto Design, Wood Woodum, Woodum, Livette la Suissette

  • Beton

Jeśli chodzi o beton, to nadal zaskakuje mnie różnorodność produktów, które można wykonać z tego materiału. Nie jest to jednak ten sam ciężki, nieruchomy surowiec, który kojarzy się z masywnymi budowlami. Beton wykorzystywany do produkcji artykułów dekoracyjnych jest plastyczny, lekki, można go formować na wiele sposobów a nawet farbować. Dzięki tym interesującym właściwościom, powstają tak ciekawe produkty jak lampy, pudełka na przybory biurowe, kieliszki do jajek czy też betonowe siedziska. Niektóre betonowe przedmioty mają zatopione w sobie magnesy lub światłowody. Projektanci cały czas eksperymentują z betonem, tworząc naprawdę oryginalne przedmioty.

concrete maison et objet

via: Doreen Westphal / Mensch Made, Petite Friture, Litracon, Yuango Cheng, META Design

  • Papier

Papier to dla mnie delikatna materia, którą można łatwo uszkodzić. Ale nie dla projektantów, którzy pokazywali w Paryżu swoje papierowe cuda! Dosłownie papier w innym wymiarze  – materiał, który poprzez odpowiednią obróbkę zyskuje na trwałości i wytrzymałości. Szczególną popularnością cieszy się recykling papieru. Abażury, wazony, blat stołu – to tylko niektóre przykłady papierowych przedmiotów, które można było oglądać na Maison et Objet.

via: VIJ5, Debbie Wijskamp, Serax, Kami-Mon, SelettiCuiora

  • Miedź

Jeśli metal we wnętrzach, to przede wszystkim miedź. Miedziane produkty, nawet te najprostsze w formie, stają się luksusowe i szykowne poprzez odpowiednie wyszlifowanie powierzchni. Projektanci pokazali na Maison et Objet, że miedź doskonale współgra z innymi materiałami, np.  z betonem.  Nieodzowny element stylu industrialnego.

via: Ferm Living, Doreen Westphal / Mensch Made

  • Kamień

Na targach nie mogło też zabraknąć produktów z kamienia – materiału, który należy do najbardziej podstawowych i najbliższych naturze. Trudno się dziwić, skoro projektanci zmierzają w kierunku prostoty, podstaw i naturalności. Muszę przyznać, że jestem zaskoczona powrotem marmuru, który był wyrazem „luksusu” lat 80- i 90-tych.  Na pewno pamiętacie marmurowe łazienki, posadzki, nie mówiąc już o marmurach we wnętrzach banków i instytucji. Tym razem marmur wraca np. jako wzór na tapetach i w połączeniu z drewnem. A co powiecie na drewniane wieszaki, które swoim kształtem i fakturą przypominają kamienie? Albo wełnianą pufę z wszytymi kamieniami? A jak Wam się podoba ceramika, do stworzenia której inspiracją były struktury kryształu? Niby to tylko kamienie, a tyle inspiracji!

via: Ferm Living, Kaaron Design, Slow Design, Imperfetto Lab, Peakchan, AEO

Zdjęcia Ellie Tennant oraz materiały prasowe ww. firm via Apartment Therapy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*