Post Format

Trendy: nowy wymiar betonu, czyli beton odmierza czas

Witajcie!

W ostatnich latach betonowe wykończenia, nadające wnętrzom industrialny i surowy  charakter, zyskały sobie spore grono sympatyków. Były betonowe ściany, podłogi, sufity, schody czy wykończenia tarasów. W międzyczasie beton zaczął wkradać się do warsztatów projektantów różnych akcesoriów dekoracyjnych, tworząc tym samym nowy trend. Bo kto kiedyś pomyślał, że może mieć betonowy zegar? Albo betonową lampę? Albo betonową misę na owoce? Nie mówiąc już o betonowych głośnikach! To niesamowite, ile możliwości twórczych daje ten z pozoru surowy i ciężki materiał.

W dzisiejszym poście chciałabym Wam przedstawić betonowe zegary, które osobiście bardzo mnie zafascynowały. A już wkrótce kolejne betonowe akcesoria wnętrzarskie!

Myślałam, że beton i delikatność to dwa całkowite przeciwieństwa. Jednak w przypadku tych zegarów, aż trudno uwierzyć, że zostały one wykonane z betonu a nie z papieru lub innego lekkiego tworzywa.

Schody czy zegar? Dzięki swojej interesującej formie, w zależności od pory dnia i kąta padania światła, zegar rzuca przepiękne cienie. Twórcy zegara (22designstudio) nazwali go 4th Dimension Clock, czym chcieli wyrazić sens połączenia koncepcji czasu i przestrzeni.

A taki zegar można zrobić samemu. Instrukcja krok po kroku (po angielsku) została opisana tutaj.

Ten bardzo nietypowy zegar jest dziełem luksemburskiego projektanta Daniela Kurth. Autor umieścił w bryle betonu stare wyświetlacze cyfrowe NIXIE, które były szeroko używane w połowie XX w.  (aż w końcu zostały wyparte przez nowe technologie). Prawdziwa „retro technologia”! Na uwagę zasługuje niestandardowy sposób przedstawienia godziny na zegarze.  Ten model pozwala na wzrokową zabawę cyframi, a dopiero po dłuższym skupieniu jesteśmy w stanie odczytać, że jest właśnie 10:23:54.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 comments

  1. Piękne! Bardzo lubię ten materiał, a zegary są najlepszym dowodem na to, że niesłusznie cieszy się złą sławą.

    Reply
  2. Zgadzam się w zupełności. Niektóre są tak delikatne, że aż trudno uwierzyć, że nie są wykonane np. z lekkiego tworzywa.

    Reply
  3. Pingback: Beton też potrafi świecić, czyli tydzień z lampami cz.4 - nice & nicer

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*